Obsługa Filtrów Cząstek Stałych (FAP / DPF)

Co to jest filtr cząstek stałych FAP / DPF ?

Jest to filtr zamontowany w układzie wydechowym, tuż za katalizatorem w silnikach wysokoprężnych (tzw. diesel). Filtr ma za zadanie oczyszczać gazy spalinowe z cząstek sadzy. Wizualnie bardzo przypomina katalizator, i tak jak on ma budowę plastra miodu z tą różnicą, że w filtrze kanaliki przez które przelatują spaliny są większe a ich powierzchnia jest porowata.

Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów:

1. FAP – mokry filtr

Wymaga zastosowania dodatku do paliwa (tzw. płynu katalitycznego), który powoduje neutralizacje sadzy w niższych temperaturach. Płyn zostaje automatycznie dodany do paliwa. W samochodzie zainstalowany jest dodatkoy zbiornik z płynem. Filtry tego typu najczęściej stosują producenci samochodów marki Peugeot i Citroen.

2. DPF – filtr suchy

W filtrze suchym na powierzcni porowatych ścianek kanalików znajdują się cząsteczki platyny, tlenku glinu i ceru umożliwiając utlenienie cząstek CO-CO2. Filtr tego typu stosowany jest najczesciej w pojazdach Audi, VW, Skoda, Seat, Opel..

Oferujemy usługi polegające na diagnostyce, regeneracji lub wymianie filtra cząsteczek stałych czy uzupełnieniu płynu katalitycznego.